Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

Ortaçağdan kalma sokakları, görkemli tarihi yapıları ve upuzun sahili ile ilgi çeken Barselona, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Hiç de küçük bir şehir olmayan Barselona’da yapılacak birçok şey, gezilecek onlarca yer mevcut. Barselona’da yapılacak en güzel 10 şeyi bu yazıda anlattık. Özelikle Barselona’ya ilk kez gidiyorsanız burada yazanları mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

1. Sagrada Familia’yı Gezin

Barcelona’da mutlaka gezilmesi gereken bir yer söylemek gerekirse o kesinlikle Sagrada Familia olur. Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş bu görkemli katedral mutlaka gezi listenizde olmalı. Sagrada Familia’nın içerisini de ziyaret etmelisiniz. Biletinizi önceden internetten alın, yoksa son dakika bilet bulma imkanınız olmayacaktır.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Sagrada Familia
Sagrada Familia, Barselona

2. Barcelonata Plajı’na Gidin

Barcelona’nın dünyaca ünlenmiş plajı Barcelonata’ya gitmeden olmaz. Şehir merkezinden sadece birkaç dakikada ulaşılan bu upuzun plaj şehrin en çok ilgi gören yerlerinden. Sabah saatlerinde Barcelonata’ya gitmek bizce en iyisi. Özellikle yazın öğle saatlerine doğru plaj kalabalıklaşmaya başlıyor.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Barcelonata Plajı
Barcelonata Plajı

3. Gaudi’nin Eserlerini Ziyaret Edin

Katalan mimar Antoni Gaudi, Barcelona’daki en ünlü eserlerin mimarı. Barcelona’ya gittiğinizde mutlaka Gaudi imzası taşıyan yapıları ziyaret edin. Gaudi’nin en ünlü eseri hiç kuşkusuz ki Sagrada Familiak. Listenin devamında ise Park Güell, Casa Mila, Casa Batlló, Güell Sarayı yer alıyor. Sagrada Familia’ya ek olarak bu dört yeri de mutlaka ziyaret edin.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Park Güell
Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Casa Mila

4. Tibidado Tepesi’ne Çıkın ve Sagrat Cor Kilisesi’ni Gezin

Barcelona’ya tepeden bakabileceğiniz Tibidado şehrin en güzel yerlerinden bir tanesi. Collserola Dağları’nın en yüksek yeri olan Tibidado Tepesi 512 metrelik bir yüksekliğe sahip. Buradan tüm Barcelona’yı kuş bakışı görebilirsiniz. Tibidado’nun en görekemli yapısı olan Sagrat Cor Kilisesi’ni de mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Sagrat Cor Klisesi

5. Barri Gotik’de Dolaşın

Barcelona’nın gotik semti olarak adlandırılan Barri Gotik’e mutlaka uğramalısınız. Dar sokakları ve eski yapısı ile dikkat çeken bu bölgenin tarihi ortaçağa dayanmakta. Bizce bölgeyi keşfetmenin en iyi yolu buranın dar sokaklarında kaybolmak. Şehrin birçok ünlü restoranı ve tarihi yeri de Barri Gotik’de bulunmakta.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Barri Gotik

6. Barselona Katedrali’ni Gezin

Sagrada Familia ve Sagrat Cor Bazilikası ile birlikte şehrin en önemli dini yapıları arasında gösterilen Barselona Katedrali’ni ziyaret etmelisiniz. Tarihi 13. yüzyılına dayana katedral, Barri Gotik’te bulunmakta.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Barselona Katedrali

7. Mercat de la Boqueria’da Barcelona Yemeklerini Tadın

Mercat de la Boqueria bizim şehirde en sevdiğimiz yerlerden. Birçok küçük dükkanın sıralandığı bu pazarda Barcelona’nın en ünlü yemeklerinden tadabilirsiniz. Pazar içerisinde hem alışveriş yapılabilecek dükkanlar hem de yemek yenebilecek restoranlar mevcut.

Mercat de la Boqueria
Mercat de la Boqueria

8. Teleferik ile Montjuic Tepesi’ne Çıkın

Barselona’da yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de Montjuic Tepesi’ne çıkmak. Ancak burada tepeye ulaşmaktan ziyade nasıl gidildiği çok daha önemli. Montjuic Tepesi’ne teleferik ile çıkmak oldukça etkileyici bir deneyim. Bu şekilde hem Barcelona’ya tepeden bakabiliyor hem de şehirdeki birçok önemli yapıyı rahatça görebiliyorsunuz. Montjuic Tepesi’nde bulunan Montjuic Kalesi’ni gezdikten sonra Montjuic Parkı, Katalunya Sanat Müzesi ve Espanya Meydanı’na uğrayabilirsiniz.

Montjuic, Barselona

9. Human Towers of Catalonia Gösterilerini İzleyin

Barselona sokaklarında denk gelebileceğiniz en güzel ve en değişik gösteri kesinlikle Human Towers of Catalonia. İsmi türkçeye “Katalonya’nın insan kuleleri” olarak çevrilen bu gösteride birbirlerinin üstüne çıkan gruplar upuzun kuleler yapıyorlar. Barselona sokaklarında gezerken bu gösteriye denk gelirseniz kesinlikle sonuna kadar izleyin.

Human Towers of Catalonia

10. Ciutadella Parkı ve Triomf Kemeri’ni Görün

Şehir merkezinin en yeşil yeri olan Ciutadella Parkı ve parkın sonundaki görkemli Triomf Kemeri gezi listenizde olmalı. Günün bir bölümünü parkta dinlenmeye ayırabilirsiniz. Şehirde fazladan vaktiniz olursa Ciutadella Parkı içerisindeki hayvanat qbahçesini, müzeleri ve Katalan Parlemento binasını da gezebilirsiniz.

Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Ciutadella Parkı
Barselona’da Yapılacak En Güzel 10 Şey: Triomf Kemeri

Bir Cevap Yazın