Barselona’da Üç Gün

Kuşkusuz ki Barselona hem İspanya’nın hem de Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Başta Sagrada Familia, Park Güell, Barceloneta Plajı, Tibidado Tepesi olmak üzere gezilecek birçok yere sahip olan bu şehir bizce de mutlaka ziyaret edilmeli. Barselona’da üç gün boyunca neler yapılacağını bu yazımızda detaylıca anlattık. Şehirde gezilecek önemli yerlerden en ünlü restoranlara kadar birçok konuyu burada bulabilirsiniz.

BİRİNCİ GÜN

Barcelona’da gezilecek ilk yer kesinlikle Sagrada Familia olmalı. Şehrin en önemli sembolü olarak gösterilen bu görkemli katedral Katalan mimar Gaudi’nin en önemli eserlerinin başında geliyor. Sagrada Familia’nın içerisini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Biletinizi internetten ya da katedralin girişindeki bilet ofisinden alabilirsiniz. Ancak girişteki bilet sırasında çok yoğunluk olabileceğini unutmayın.

Sagrada Familia - Barselona'da Üç Gün

Sagrada Familia’dan sonra sıra Barselona’nın sembolikleşmiş diğer önemli yapılarından olan Casa Mila, Casa Amatller ve Casa Battlo’yu gezmekte. Birbirlerine çok yakın konumda bulunan bu üç yapı Barselona’nın modernist binaları olarak adlandırılmakta. Casa Mila ve Casa Battlo aynı zamanda Gaudi’nin Barselona’daki en önemli eserleri arasında gösterilmekte.

Casa Battle - Barselona'da Üç Gün

Günün geri kalanını ise Barselona’nın gotik semti olarak bilinen Barri Gotik’de geçirebilirsiniz. Daracık sokaklara sahip bu bölge ortaçağdan kalma yapısı ile oldukça dikkat çekmekte. Barri Gotik’in bu tarihi sokaklarında biraz tur atmayı ihmal etmemelisiniz.

Barri Gotik - Barselona'da Üç Gün

Burada dolaşırken tamamen tesadüfen karşımıza çıkan Plaça Reial isimli meydana da uğramanızı tavsiye ederiz. Tarihi binalarla çevrelenmiş bir avluya benzeyen bu meydan bizce Barselona’daki en güzel yerlerden bir tanesi.

Plaça Real - Barselona'da Üç Gün

Öğle yemeği için Barselona’nın en ünlü yemek pazarı olan Mercat de la Boqueria’ya uğramalısınız. Birçok farklı yemek standı ve küçük restoranların bulunduğu bu pazarda Barselona’nın en ünlü yemeklerini tadabilirsiniz.  

Mercat de la Boqueria

Öğle yemeğinden sonra sıra Barri Gotik’deki tarihi yapıları gezmekte. İlk adres Barselona Katedrali. Tarihi 13. yüzyıla dayanan bu katedral, Sagrada Familia’dan sonra şehirdeki en ünlü ikinci kilise konumunda.

Barselona Katedrali - Barselona'da Üç Gün

Barri Gotik’in en ilgi çeken yapılarından bir diğeri ise Santa Maria del Mar Kilisesi. Barselona Katedrali’ni gezdikten sonra buraya da mutlaka uğramalınız.

Santa Maria del Mar Kilisesi - Barselona'da Üç Gün

Barri Gotik’de gezilecek son yer ise Güell Sarayı. Gaudi tarafından tasarlanmış olan bu görkemli saray, Avrupa Mimarisi’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmekte. Bu üç tarihi yeri gezdikten sonra şehrin en ünlü caddesi olarak da bilinen La Rambla Caddesi’ne de uğrayıp günün geri kalanını burada geçirebilirsiniz.

La Ramble - Barselona'da Üç Gün

Barri Gotik’de iyi bir akşam yemeği için önerimiz ise şehrin en iyi tapas barlarından biri olarak bilinen Cañete.

Cañete

İKİNCİ GÜN

Barselona’da ikinci güne başlamak için adres Barceloneta Plajı. Öğle saatlerinden sonra oldukça kalabalık olan bu plaj sabah saatlerinde oldukça sakin ve keyifli oluyor. Buraya gelmeden önce güzel bir kahvaltı etmek isterseniz The Benedict Barcelona‘ya uğrayabilirsiniz.

Barceloneta - Barselona'da Üç Gün

Barceloneta Plajı’nın ilerisinde bulunan Port Vell Marina‘ya da mutlaka uğramalısınız. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan bu liman neredeyse günün her saati hareketli oluyor. Port Vell Marina ve Barceloneta Plajı’nın yakınında bulunan Mirador de Colom anıtını da görmeyi ihmal etmemelisiniz.

Port Vell Marina - Barselona'da Üç Gün

Barceloneta yakınlarında güzel bir öğle yemeği için önerimiz ise Can Ramote. Burada Barselona mutfağının ünlü deniz mahsullerini ve tapaslarını tadabilirsiniz.

Can Ramote

Öğleden sonra sıra Montjuic Tepesi’ne gitmekte. Bizce Montjuic Tepesi’ne gitmenin en keyifli yolu Barceloneta Plajı’ndan teleferiğe binmek. Bu şekilde tüm Barselona’yı tepeden görme fırsatı bulacaksınız. Tepeye ulaşmanın diğer bir alternatif yolu ise ilk önce Montjuic Tepesi fünikülerini kullanıp sonrasında buradan farklı bir teleferiğe ya da otobüse binmek.

Montjuic Tepesi - Barselona'da Üç Gün

Montjuic Tepesi’nde mutlaka gezilmesi gereken dört yer mevcut: Montjuic Kalesi, Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Montjuic Çeşmesi ve Poble Espanyol. Bütün bu yerleri gezmek için yarım gün gibi bir süre yeterli olacaktır.

Montjuic Tepesi

Montjuic Tepesi’nden sonra eğer ilginiz varsa Nou Camp’a uğrayabilirsiniz. Stad şehrin dışında kalsa da metroyla kolayca gidilebiliyor. Stadın içerisini gezmek için tur bileti satın almanız gerekmekte. Biletinizi önceden internet üzerinden ya da stadın girişindeki gişelerden alabilirsiniz. Ancak turların saatli olduğunu ve bazen biletlerin çabuk tükendiğini unutmayın. 

Barselona’da ikinci gün güzel bir akşam yemeği için önerimiz Restaurant 7 Portes. Barceloneta Plajı yakınında bulunan bu restoran, Katalan mutfağına özgü yemekleri tadabileceğiniz en iyi yerlerden bir tanesi.

Restaurant 7 Portes

ÜÇÜNCÜ GÜN

Barselona’da son gün gidilecek ilk yer Ciutadelle Parkı. Barselona’nın en büyük ve en ünlü parkı olan Ciutadelle, şehrin en yeşil alanı olarak adlandırılmakta. Parkın girişinde bulunan Triomf Kemeri’de şehrin en ünlü yapılarından. Tarihi 1888 yılına dayanan bu yapı geçmişte Barselona’nın giriş kapısı olarak kullanılırmış. Ciutadelle Parkı ve Triomf Kemeri’ni görmeyi ihmal etmemelisiniz. Fazla vaktiniz olursa parkın içerisinde bulunan Katalan Parlemento Binası’nı, Modern Sanat Müzesi’ni ve Zooloji Müzesi’ni de görebilirsiniz.

Ciutadelle Parkı  - Barselona'da Üç Gün
Ciutadelle Parkı - Barselona'da Üç Gün
Triomf Kemeri - Barselona'da Üç Gün

Citudalle Parkı’ndan sonra sıra Park Güell’e gitmekte. Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olan Park Güell, Barselona’nın da en çok ilgi çeken ve en çok ziyaret edilen yerlerinden. 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş olan park 1923 yılında ise ziyarete açılmış. Park Güell giriş biletinizi önceden internetten alabilirsiniz.

Park Güell - Barselona'da Üç Gün
Park Güell

Barselona’da gezilecek son yer ise Tibidado Tepesi. Tüm Barselona’yı tepeden gören bu tepe, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Tibidado Tepesi’nde bulunan Sagrat Cor Kilisesi‘ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sagrat Cor Kilisesi - Barselona'da Üç Gün

Bu görkemli kiliseyi gezip tepenin şahane manzarasını izledikten sonra kalan vaktinizi Tibidado Lunaparkı‘nda geçirebilirsiniz. Avrupa’nın en eski ikinci lunaparkı olarak bilinen bu yer şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi.

Tibidado - Barselona'da Üç Gün

Bir Cevap Yazın