Anti-Turizm Dalgası: Avrupa’da Turizm Karşıtlığı Büyüyor mu?

Turizmin git gide daha da önem kazandığı bu günlerde anti-turizm dalgası da kendini göstermeye başladı. Kimileri için normal bir hareket olan anti-turizm, kimileri tarafından da aşırıya kaçmış olarak nitelendirilmekte.

Anti-turizm, Couple Coffee Joy

Peki nedir bu anti-turizm? Anti-turizm, turizmin şehirlerdeki günlük yaşamı zorlaştırdığını ve şehre zarar verdiğini öne süren bir turizm karşıtı hareket. Özellikle çok fazla kişi tarafından ziyaret edilen şehirlerin yerli halkı turizmden oldukça şikayetçi. 2016 yılı verilerine göre 75.6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen İspanya ve 52.7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen İtalya turizmin en çok tepki aldığı iki ülke.

Barcelona

Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Barcelona, turizmin tepki gördüğü başlıca ülkelerden. Özellikle turistlere kiralanan evler yüzünden artan ev fiyatlarına tepki çok büyük. Üstelik şehirde ruhsatsız olarak kiralanan evlerin sayısı da oldukça yüksek. Resmi açıklamalara göre Barcelona’da turistlere kiralanan 16 bin ev mevcut, ancak bu evlerin 7 bin tanesinin lisansı bulunmuyor. 2017 itibariyle şehirde denetlemeler oldukça arttırılmış durumda. Airbnb gibi kurumsal ev kiralama firmaları da resmi makamlar tarafından yakından takip ediliyor. 2016 yılında Airbnb’ye Barcelona’daki lisanssız evleri sitesinde yayınlaması nedeniyle 600.000 Euro ceza kesilmiş. Barcelona’daki anti-turizm dalgası sadece ev fiyatlarıyla ve lisans denetlemesiyle de sınırlı değil. Kafelerin önündeki uzun kuyruklar, caddelerin kalabalığı ve şehrin temiz tutulmaması Barcelona’da yaşayanların şikayetçi olduğu diğer noktalardan sadece birkaçı.

Anti-travelstudies.org

Roma

Kalabalıktan şikayetçi bir diğer şehir olan Roma’da toplu alanlardaki düzeni korumak için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre, tarihi çeşmelerin yanında oturmak ve yemek yemek yasaklandı. Özellikle yoğun sezonlarda bu kurala uymayanlara yüksek para cezaları kesiliyor. Roma’daki bir diğer düzenleme ise alkol kullanımıyla ilgili. Buna göre şehrin sokaklarında belli bir saatten sonra içki içmek artık yasak.

Venedik

Vendedik’te sadece 55 bin kişinin yaşadığı biliniyor, ancak şehre bir yılda gelen turist sayısı ise yaklaşık olarak 20 milyon. Tıpkı Barcelona’da olduğu gibi Venedik halkı da kalabalıktan ve şehrin pis oluşundan oldukça şikayetçi. Resmi makamlar şehrin tarihi yapısını korumak için şehir merkezine yeni otel inşasına izin vermeyeceklerini açıkladılar. Cruise gemilerine de tepki oldukça büyük. UNESCO, Cruise gemilerinin şehrin tarihi yapısına ve ekosistemine büyük zarar verdiğini açıkladı. 2021 yılından itibaren şehir merkezine Crusie gemileri giremeyecek.

Dubrovnik

Dubrovnik’de Cruise gemilerinden oldukça şikayetçi. UNESCO, dev Cruise gemilerinin şehre getirdiği yoğun kalabalığı şehrin tarihi mirasına bir tehdit olarak gördüğünü açıkladı. Bu açıklamanın ardından belediye, şehrin tarihi merkezine giren turist sayısını takip etmek ve gerekli durumlarda kontrol altına almak amacıyla çevreye birçok kamera yerleştirdi. İstatistiklere göre, sadece 2016 yılında Dubrovnik’i 529 tane Cruise gemisi ziyaret etmiş ve bu şekilde şehre 800 bine yakın turist gelmiş.

Bir Cevap Yazın