Antalya’yı Ziyaret Etmek İçin 4 Neden

Yıllar boyunca turizmin gözbebeği olarak anılmış bir şehir için hala keşfedilmemiş yerlerin varlığından söz etmek mümkün müdür? Eğer ki konumuz Antalya ise bizce bu sorunun cevabı kesinlikle evet! İçinizi ısıtacak sımsıcak güneşiyle, masmavi sonsuz deniziyle, huzurlu koylarıyla her gün ayrı bir keşif yolculuğuna davet eder sizi Antalya. Daha öncelerinde yolunuz düşmüşse siz de bilirsiniz ki bu şehir asla yaşlanmaz.

Antalya, Couple Coffee Joy

1. Mavi ve Yeşilin Müthiş Uyumu

Çoğu zaman tatile çıkmadan önce masmavi bir deniz, yemyeşil ormanlar ve şehir yaşantısı arasında bir seçim yapmak zorunda kalırız. Ancak Antalya için bu söz konusu değildir.

Mavi ve yeşilin harika uyumu hareketli bir şehir yaşantısıyla iç içe çıkar karşınıza. Huzurlu Akdeniz koylarını ziyaret ederken şahane orman manzaraları büyüler sizi. Masmavi denizi seyrederken kuş seslerini duyarsınız. Antalya’nın ünlü şehir merkezi plajlarında denize girdiğinizde Toroslara ve hareketli şehir yaşantısına masmavi bir denizin içinden bakma şansını yakalarsınız. Aracınızla yolculuk yapma fırsatınız olursa bir taraftan upuzun Akdeniz, öbür taraftan devasa Toroslar eşlik eder size.

Antalya, Couple Coffee Joy

2. Upuzun Plajlar

Şüphesiz ki, upuzun masmavi plajları Antalya’yı Antalya yapan en önemli özelliklerinden biri. Lara, Kemer, Beldibi, Kleopatra, Phaselis… Sayısını bilemediğimiz kadar çok plaja ev sahipliği yapıyor Antalya.

Bütün bu plajlar Akdeniz ile buluşturur misafirlerini. Ancak hepsi bir diğerinden farklıdır. Antalya’da her plajın kendine özgü bir karakteri vardır desek abartmış olmayız bizce. Örneğin, Kemer’de Phaselis plajı tarihi dokusuyla karşınıza çıkar. İnce kumlu sığ bir denize şahane bir orman manzarası eşlik eder. Lara bölgesinin gözbebeği olan Lara plajında denize girdiğinizde ise çam ormanlarını izleme fırsatını elde edersiniz. Antalya’nın en çok söz edilen plajlarından biri olan Konyaaltı plajında ise çakıl taşları eşlik eder size. Sonunu görmenin imkansız olduğu bu upuzun sahil duru bir denize ve şahane Toroslar manzarasına ev sahipliği yapar.

Antalya, Couple Coffee JoyAlexanderVanLoon / Flickr

3. Huzurlu Masmavi Koylar

Antalya’da denizin tadını çıkarabilmek için plajlar dışında bir seçeneğiniz daha var: Eşi benzeri olmayan huzurlu Akdeniz Koyları.

Eğer ki Antalya’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız akvaryumu andıran bu duru koyları gezmeden dönmeyin deriz. Antalya’da bulunan koyların tam listesini çıkarmak maalesef ki imkansız. Ancak emin olun ki Akdeniz’in hiçbir koyu sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Bütün koylarda berrak bir deniz ve huzurlu bir sessizlik karşılar sizi.

Antalya Koylar

4. Doğal Güzellikler ve Tarihi Yapılar

Antalya, kendine özgü coğrafi özellikleri ve zengin tarihi geçmişi sayesinde birçok doğal güzelliğe ve tarihi yapıya en sahipliği yapıyor.Eğer ki yolunuz Antalya’ya düşerse deniz, kum ve güneşten birazcık feragat edip bu tarihi ve doğal yapıları ziyaret etmenizi öneririz.

Kocaman bir liste içinden seçim yapmakta zorlanıyorsanız gezinize Manavgat Şelalesi’nden başlamak iyi bir fikir olabilir. Coşkuyla akan su seslerinin kuş cıvıltılarıyla buluştuğu bu huzurlu yerde doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Antalya, Manavgat Şelalesi

Şehir merkezine yakınsanız Düden Şelalelerini görmeden dönmeyin deriz. Metrelerce yükseklikten dökülen bu şelaleleri izlemek insana kesinlikle huzur veriyor.

Antalya, Couple Coffee JoyZolakoma / Flickr

Antalya’da sizi etkileyebileceğini düşündüğümüz bir diğer yapı ise Hadrianus Kapısı. Üç Kapılar olarak da bilinen bu tarihi yapı M.S. 130 yılında yapılmış ve iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiştir.

Hadrian Kapısı, Antalya, Couple Coffee JoyCobija / Wikimedia Commons

Bahsettiğimiz bu üç yapı dışında Damlataş Mağarası, Perge Antik Kenti, Aspendos ve Kurşunlu Şelalesini de gezi listenize katmak iyi bir fikir olabilir.

 

Bir Cevap Yazın