Amalfi Sahili’nin Renkli Kasabası: Positano

Rengarenk evlerle dolu manzarası, masmavi denizi, daracık sokakları ve kendine özgü şirin yapısıyla her gideni kendine hayran bırakıyor Positano. Bir kez gidenin bir daha gelmek ümidiyle ayrıldığı bu şirin kasaba Amalfi Sahili’nin en popüler adreslerinden. Positano gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazıda derledik. İşte Positano gezi rehberi:

Positano - Positano Gezi Rehberi

“Oradayken size hiç de gerçekmiş gibi görünmeyen, ne var ki ancak ayrıldıktan sonra gerçek olduğunu fark ettiğiniz düşsel bir mekândır.”  -John Steinbeck

Positano’ya Nasıl Gidilir?

Positano’ya ulaşmak için öncelikle Napoli ya da Salerno’ya gitmeniz gerekmekte. Yoğun sezonlarda Napoli’den Positano’ya giden feribot ve otobüs bulmak mümkün. Eğer direkt olarak Napoli’den Positano’ya gitme imkanınız yoksa öncelikle trenle Sorrento’ya gidebilir, sonrasında feribot ya da otobüs ile Positano’ya ulaşabilirsiniz. Salerno’dan Positano’ya gitmek için de birçok feribot ve otobüs seferi mevcut.

Amalfi Sahili’ndeki herhangi bir yerden Positano’ya ulaşmak için feribot, otobüs, ya da taksi kullanabilirsiniz. Feribot kullanmak bu seçenekler arasında en hızlı olanı. Amalfi Sahili’ndeki virajlı yollara ve trafiğe girmeden deniz yolunu kullanarak rahatlıkla Positano’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs feribota kıyasla çok daha ucuz bir tercih, ancak yollar çok virajlı ve kalabalık olduğu için yolculuk biraz uzun olabiliyor. Taksi kullanmak ise bizce pek mantıklı değil. Özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda taksi ücretini kestirmek oldukça zorlaşıyor. Amalfi Sahili’nin genelinde hizmet veren birçok feribot firması mevcut. Limanların girişinde her firmanın bilet satış ofisini bulabilir ve biletinizi buradan alabilirsiniz. Biz en yoğun sezonda gitmiş olmamıza rağmen bilet alırken hiçbir sıkıntı yaşamamıştık. Otobüs kullanmak isterseniz de Amalfi Sahili’nde birçok rotada hizmet veren SITA otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Aracınızla Positano’ya gitmek isterseniz yolların dar ve virajlı oluşunu göz ardı etmeyin deriz. Özellikle yoğun sezonlarda bu yollarda araba kullanmak hiç de kolay olmuyor.

Positano - Positano Gezi Rehberi

Positano’da Nerede Kalınır?

Positano’da nerede kalacağınıza karar verirken öncelikle otelinizin yerini belirlemenizi öneriyoruz. Via Marina Grande dışında kalan her yer yokuşlarla ve merdivenlerle dolu. Otelinizi yukarıdan seçerseniz merkeze ya da plaja gitmek için bu merdivenli yolları birçok kez yürümek zorunda kalabilirsiniz. Yürümesi zor olsa da tepede bir otelde konaklamanın en güzel tarafı kesinlikle manzarası. Eğer balkonlu ve manzaralı bir oda seçerseniz Positano’nun şahane manzarasını her an izleyebilirsiniz. Sahile yakın bir yerde konaklamanız durumunda ulaşım açısından işiniz çok daha kolay olacaktır. Ancak merkezi oluşu nedeniyle bu bölge oldukça kalabalık ve hareketli oluyor. Sessizlik içerisinde dinlenmek istiyorsanız sahil size göre olmayabilir.

Dilerseniz Amalfi Sahili’ndeki farklı bir bölgede konaklayabilir ve Positano’yu günübirlik olarak da ziyaret edebilirsiniz. Eğer planınız bu yöndeyse bizce en mantıklısı Amalfi’de konaklamak. Amalfi’de Positano’ya kıyasla daha uygun fiyatlı oteller bulmanız mümkün. Amalfi’de konaklamanız durumunda feribot ya da otobüsle rahatlıkla Positano’ya gelebilirsiniz. Amalfi Positano arası otobüsle yaklaşık 1 saat, feribotla ise 20 dakika sürmekte.

Positano - Positano Gezi Rehberi

Positano’da Ne Yapılır?

Positano çok büyük bir yer olmasa da yapılacak çok fazla şey, keşfedilecek bir sürü yeni yer mevcut. Bizce yürüyüş yapıp bölgeyi baştan keşfetmek burada yapılacak en güzel şeylerin başında geliyor. Neredeyse her yer yokuş olduğu için Positano’da yürüyüş yapmak pek de kolay olmuyor. Ancak keşfedilen yeni yerler ve şahane manzaralar bu yorgunluğa değeceğini gösteriyor. Paths of the Gods yolu şahane bir manzaraya karşı yürümek için en güzel adreslerden bir tanesi. Baştan sona yürümesi yaklaşık 3 saat alan bu yol Positano’nun biraz dışında bulunmakta.

Positano’ya gelip de denize girmeden dönmek olmaz. Positano’da yapılacak en güzel şeylerden biri kuşkusuz ki masmavi denizin tadını çıkarmak. Rengarenk evlerle dolu Positano manzarasına karşı duru bir denizde yüzmek oldukça keyifli oluyor. Spiaggia Grande ve Spiaggia Fornillo Positano’nun en popüler iki plajı. Bu iki adres özellikle yaz sezonunda çok kalabalık olsa bile Positano’nun merkezinde denize girmek için en iyi seçeneklerin başında yer alıyor. Eğer daha sessiz ve sakin bir yerde denize girmek isterseniz bölgede yürüyüş yaparak yeni koylar keşfedebilirsiniz. Positano’da denizine girmek için illaki bir plaj bulmanıza gerek yok, gözünüze hoş gelen ve güvenli olan herhangi bir yerden rahatlıkla denize girebilirsiniz.

Positano’da yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri ise eşsiz manzaranın tadını çıkarmak. Via Cristoforo Colombo, rengarenk evlerle dolu Positano’nun klasikleşmiş manzarasını izlemek için en iyi adreslerden bir tanesi. Burada şahane bir manzaraya karşı yürüyüş yapabilir ya da bir restoranda oturup Positano’yu izleyebilirsiniz.

Positano
Positano

Bir Cevap Yazın