Amalfi Kıyıları’nın En Güzel Kasabaları

İtalya’nın en çok merak edilen yerlerinden bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Amalfi Kıyıları. Sosyal medyada sıkça yer alan, yağlı boya tablosunu andıran fotoğrafların çekildiği bu kıyı şeridi her gün birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Amalfi Kıyıları ya da Amalfi Sahili sanıldığı gibi tek bir yerden oluşmuyor. Yaklaşık 40 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu sahil üzerinde birçok küçük kasaba bulunmakta. İşte Amalfi Kıyıları’nın en güzel kasabaları:

1. Positano

Amalfi Kıyıları’nın en popüler yeri hiç kuşkusuz ki Positano. Rengarenk evleri ve mükemmel manzarası ile Positano, Amalfi Sahili’nin en kalabalık ve en çok ziyaret edilen yerlerinden.

Positano’da yapılacak en güzel şeylerin başında Spiaggia Grande plajında yüzmek geliyor. Buraya kıyasla daha sakin olan Spiaggia Fornillo ise Positano’da denize girilebilecek bir diğer yer. Bu iki plaj arasındaki yürüyüş yolu da Positano’nun en hoş manzaraya sahip yerlerinden biri olarak adlandırılmakta. Positano’nun sembolikleşmiş yapılarından Santa Maria Assunta Katedrali de burada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Positano’ya nasıl gidilir, Positano’da nerede kalınır gibi birçok soruyu cevapladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Positano’da yapmadan dönmeyin dediklerimizi ise başka bir yazıda listeledik, Positano’da yapılacak en güzel 6 şeyi anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Positano, Amalfi Kıyıları

2. Amalfi

Amalfi Kıyıları ile aynı ismi taşıyan Amalfi Kasabası, buranın en güzel yerlerinden bir tanesi. Küçük bir sahil kasabası olan Amalfi, sakin yapısı ve keyifli atmosferi ile tanınıyor.

Amalfi’nin merkezi olan Duomo Meydanı’nda bulunan Amalfi Katedrali, buranın en dikkat çeken yapılarından. Amalfi’ye gittiğinizde bu görkemli katedrali ve hemen yanında yer alan Chiostro del Paradiso isimli manastırı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Amalfi, denize girmek için de tercih edinilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Çok büyük olmayan plajı Positano’ya kıyasla daha sakin oluyor.

Amalfi’de iki gün boyunca neler yapılacağını anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Amalfi, Amalfi Kıyıları

3. Ravello

Amalfi Kıyıları’nın terası olarak adlandırılan Ravello, denize kıyısı olmayan ancak mükemmel bir manzaraya sahip küçük bir kasaba. Rengarenk çiçeklerle süslenmiş olan bu küçük kasaba Amalfi Sahili’nin en sakin yerlerinin başında geliyor. Eğer yolunuz Amalfi’ye düşerse Ravello’ya uğramayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Villa Rufalo ve Villa Cimbrone, Ravello’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Duomo Meydanı’nda bulunan Ravello Katedrali de buranın önemli yapılarından. Ravello’ya yolunuz düşerse Villa Rufalo, Villa Cimbrone ve Ravello Katedrali’ni mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

Ravello’da ulaşım, konaklama, yeme-içme ve gezilecek yerler başlıklarına yer verdiğimiz Ravello gezi rehberi yazımıza buradan, Ravello’da gezilecek yerleri detaylıca anlattığımız yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ravello, Amalfi Kıyıları

4. Atrani

Amalfi Kasabasının hemen yanında bulunan Atrani, Amalfi Sahili’nin en küçük kasabalarından bir tanesi. Sıra sıra dizilmiş rengarenk şezlonglarla dolu plajı Amalfi Sahili’nde denize girilecek en güzel yerler arasında gösterilmekte.

Atrani

5. Minori

Amalfi Kıyıları’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri ise Minori. Positano ve Amalfi’ye kıyasla daha sakin olan plajları keyifli bir gün geçirmek için tercih edilebilecek en güzel yerlerden.

Minori’ye gittiğinizde ünlü makarnalarından mutlaka tatmalısınız. Ortaçağ döneminden beri makarna yapımıyla ön plana çıkmış olan Minori’de bugün birçok küçük restoranda leziz makarnalar servis edilmekte.

Minori

6. Maiori

Amalfi Kıyıları’nın en uzun plajına sahip olan Maiori, buranın en güzel yerlerinden bir diğeri. Minori’ye birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Maiori antik dönemden kalma yapıları ile oldukça dikkat çekmekte. Hem upuzun plajında vakit geçirmek için hem de tarihi yapılarını gezmek için Maiori’ye uğramayı tercih edebilirsiniz.

40 kilometrelik uzunluğa sahip olan Amalfi Sahili’nde daha birçok küçük kasaba mevcut. Praiano, Conca dei Marini, Cetara, Erchie burada bulunan küçük kasabalardan sadece birkaçı.

Maiori

Bir Cevap Yazın