Amalfi Kasabası’nda 2 Gün: Amalfi’de Neler Yapılır?

Güney İtalya’nın sakin kasabalarından biri olan Amalfi, kendi adıyla anılan Amalfi Sahili’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Oldukça küçük bir kasaba olan Amalfi’yi bir-iki gün gibi kısa bir sürede gezmek mümkün olacaktır. Bu yazımıda Amalfi’de iki günde neler yapılacağından bahsettik. Amalfi’de gezilecek yerleri ve mutlak yapılması gereken şeyleri burada bulabilirsiniz.

Ancak ilk önce bahsetmekte fayda var ki Amalfi, sosyal medyada sıkça gördüğümüz Amalfi Sahili fotoğraflarının çekildiği yer değil. Rengarenk evlerle dolu bu kareler Amalfi Kasabası’nın birkaç kilometre uzağında yer alan Positano’ya ait. Positano ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Amalfi’ye ulaşmak için feribot, otobüs ya da taksi kullanabilir, dilerseniz de araba kiralayabilirsiniz. Ancak oldukça dar yollardan ulaşılan ve otopark fiyatlarının çok yüksek olduğu Amalfi’ye araba ile gelmek pek de mantıklı olmayabilir. Feribot ile Amalfi’ye ulaşmak bu seçenekler arasından en rahatı olacaktır. Capri, Positano, Napoli ve Salerno’dan hareket eden feribotları kullanarak yarım saatten az bir sürede Amalfi’ye ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanmak isterseniz de Sitabus firmasının Amalfi Sahili’nin birçok noktası ve Napoli’den düzenlediği seferleri takip edebilirsiniz.

Amalfi

BİRİNCİ GÜN

Amalfi’ye gelen feribotların ve otobüslerin ilk durağı olan Flavio Giola Meydanı, Amalfi’nin sakin yapısını daha ilk dakikalardan hissettiriyor. Buradan içeriye giden yolu takip ederek, kasabanın en hareketli yeri olan Duomo Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Birçok küçük kafenin bulunduğu bu meydan, kasabanın ana meydanı konumunda. Çeşit çeşit çikolataları ile ünlenmiş olan Andrea Pansa, meydana bakan masalara oturup kasabanın sakin havasını izlemek için gidilebilecek en iyi yerlerin başında geliyor. Tarihi 1918’e dayanan Savoia da buranın bilinen yerlerinden bir tanesi. Tatlıları ve gelatoları ile ünlenmiş olan bu butik pastane de biraz dinlenmek için iyi bir adres olacaktır.

Duomo Meydanı, Amalfi
Andrea Pansa, Amalfi

Duomo Meydanı’nda biraz vakit geçirdikten sonra sıra kasabanın en ünlü yapısı olan Amalfi Katedrali’ni gezmeye geliyor. Tarihi 9. yüzyıla dayanan bu katedral, Amalfi’nin koruyucusu olarak bilinen St. Andrew’a adanmış. Katedralin yanında yer alan Chiostro del Paradiso isimli manastır da Amalfi’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Tarihi 13. yüzyıla dayanan bu manastır yemyeşil bir bahçe içerisinde yer almakta. Amalfi Katedrali’ni ve manastırı ziyaret etmek için bilet almanız gerekmekte. Aldığınız bu bilet ile bu iki yere ek olarak Crocifisso Bazilikası ve Diocesano Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Amalfi Katedrali, Amalfi
Amalfi Katedrali, Amalfi

Sonraki saatlerde Flavio Giola Meydanı’nın ilerisinde bulunan plajlara giderek günün devamını deniz kenarında geçirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında biraz kalabalık olsa da, yine de buradan Amalfi’yi izlemek oldukça keyifli oluyor.

Amalfi

Akşam saatlerinde Amalfi gündüze kıyasla çok daha sakin oluyor. Bu saatlerde Amalfi’nin en işlek caddesi olan Lorenzo D’Amalfi Caddesi’nde dolaşabilir ve burada bulunan küçük dükkanlara uğrayabilirsiniz. Seramikleri ve limonu ile ünlenmiş olan Amalfi’deki bu butik dükkanlarda satılan el yapımı seramik eşyalarından ve kasabanın ünlü limoncellosundan mutlaka almalısınız.

Lorenzo D’Amalfi, Amalfi

Bir sürü küçük restoran ve kafenin bulunduğu Amalfi’de akşam yemeği için tercih edilebilecek birçok keyifli mekan mevcut. Ristorante Pizzeria Il Teatro, Ristorante Marina Grande, Da Gemma, Trattoria La Taverna Del Duca ve Ristorante La Caravella kasabanın en güzel restoranlarından birkaçı.

Ristorante Pizzeria Il Teatro, Amalfi

İKİNCİ GÜN

Amalfi’yi gezmek için bir gün genellikle yeterli oluyor. Bu nedenle buradaki ikinci günde Amalfi’nin yakınında yer alan küçük kasabaları gezmek güzel bir fikir olacaktır. Amalfi’nin yakınında bulunan Ravello ve Atrani buradan gidilebilecek en güzel yerler arasında. Flavio Giola Meydanı’ndan hareket eden otobüsleri kullanarak bu iki yere de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 Flavio Giola Meydanı, Amalfi

İlk durak Amalfi’nin terası olarak adlandırılan Ravello. Şahane bir manzaraya ve çiçeklerle dolu sokaklara ev sahipliği yapan bu keyifli kasabanın bir eşi benzerini daha bulmak kesinlikle mümkün değil. Birkaç saatte rahatlıkla gezilebilecek olan Ravello’da gezilecek yerleri anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ravello
Ravello

Ravello’da biraz vakit geçirdikten sonra sıra Amalfi’nin hemen yanında yer alan Atrani’ye gitmekte. Ravello’dan Atrani’ye gitmek için Amalfi’ye hareket eden otobüsleri kullanmanız gerekmekte. Amalfi’ye gelmeden birkaç durak önce indiğinizde Atrani’ye varmış olacaksınız. Sıra sıra şezlongların dizildiği rengarenk plajıyla ünlenmiş olan Atrani, oldukça küçük ve şirin bir kasaba.

Atrani’de vakit geçirdikten sonra Amalfi’ye gitmek için yürüyebilir ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. Direkt olarak Atrani’den gideceğiniz yere ulaşmak zor olacaktır, çünkü küçük bir kasaba olan Atrani’den Amalfi ve Ravello dışında bir yere toplu taşıma ile ulaşmak mümkün değil. Bu nedenle Atrani’den önce Amalfi’ye gitmeniz ve sonrasında buradan gideceğiniz yere ulaşmanız gerekmekte.

Atrani

Bir Cevap Yazın