Alaçatı Notları

Tatil beldeleri ikiye ayrılır: Size huzurlu, keyifli bir tatil yaşatmayı amaçlayanlar ve sizi kendine hayran bırakıp sanki oraya aitmişsiniz gibi hissettirenler. Şüphesiz ki Alaçatı abartısız güzelliği, rengarenk pencereleri ve sımsıcak sokaklarıyla her gideni kendine hayran bırakıyor. Sizi bir masalın içinde yaşadığınıza ikna edebilecek bu şirin mekanın her sokağı, her kapısı, her penceresi ayrı bir hikaye anlatıyor onu ziyaret edenlere. Alaçatı’da özensiz bir şey bulmak neredeyse imkansız. Oturduğunuz kafeler, restoranlar; size sunulan yiyecek ve içecekler; dolaşırken gözünüze ilişen hoş bir kare kısacası aklınıza gelebilecek her şey mükemmel bir özenle çıkıyor karşınıza. Çabasız gösterişiyle attığınız her adımda sizi daha fazla kendine hayran bırakıyor Alaçatı sokakları.

Alaçatı, Couple Coffee Joy

Alaçatı için bir tavsiye listesi hazırlamak, mutlaka şunları yapın, aman buraları gezmeden sakın dönmeyin demek bizce imkansız. Her sokağının farklı bir hikayeye ev sahipliği yaptığı bu neşeli yerde gönlünüzce gezin, eğlenin, kaybolun. Durmadan dolaşın, farklı sokaklara girin. Gidilmesi gereken yerler, yenilmesi gereken yemekler listesi olmadan gezin Alaçatı’nın huzurlu sokaklarında. Rengarenk pencerelerin arasında dolaşın, dondurmanızı seçerken kendinizi kaybedin. Kendinizi yönlendirmeyin. Bırakın eğlenceli sokaklar, keyifli kafeler yönlendirsin sizi. Üzerinde işaretlerin olduğu bir haritayı takip etmek yerine ayaklarınızı dinleyin ve onların sizi götürdükleri yere gidin.

Alaçatı için size tavsiye edebileceğimiz tek bir şey var: Telefonunuzun haritasını sakın kullanmayın. Yolunuzu bulmak yerine kaybolmayı seçin. Otelinize dönerken en kısa yoldan gitmeyi değil kaybolarak gitmeyi hedefleyin. Yepyeni yollar, yepyeni sokaklar keşfedin.

Alaçatı, Couple Coffee Joy

Alaçatı Mimarisi

Bize göre Alaçatı’yı Alaçatı yapan en büyük özelliği sade ama gösterişli mimari yapısı. Alaçatı’nın sembolü haline gelmiş taş evler, rengarenk pencereler, çiçeklerle dolu arnavut kaldırımları…

Alaçatı için gezilecek yerler listesi yapmanın imkansız olduğunu söylemiştik. İşte bunun en önemli nedeni de bu hoş mimari yapı. Orada dolaşırken gezilecek yerler listesine ihtiyacınız yok, çünkü Alaçatı’nın her bir sokağı gezilmeye değer.

Alaçatı, Couple Coffee Joy

Alaçatı Evleri

Bölgeye ilk adım attığınızda sizi sıcakkanlılıkla karşılar Alaçatı’nın taş evleri. Rengarenk pencereler ve eğlenceli kapıların eşlik ettiği bu taş evler Alaçatı ruhunun temelini oluştururlar.

Alaçatı, Couple Coffee Joy

Yel Değirmenleri

Alaçatı’nın önemli sembollerinden biri olarak kabul edilen yel değirmenleri minik bir yokuşun sonunda bizim “Alaçatı’nın tepesi” olarak adlandırdığımız konumda bulunuyor. Eğer ki buraya yolunuz düşerse size masalları anımsatacak tarihi yel değirmenlerini ziyaret edebilir ve buradan Alaçatı sokaklarını seyredebilirsiniz.

Alaçatı, Couple Coffee Joy

Sıcak yapısı ve rengarenk sokaklarıyla biz Alaçatı’da kendimizi evimizde gibi hissettik. Hiç durmadan gezdik, dolaştık, kaybolduk. Eğer ki sizin de bir gün yolunuz Alaçatı’ya düşerse bu şirin ege kentinde doyasıya gezin dolaşın. Yepyeni sokaklar keşfedin, rengarenk pencerelerin keyfini çıkarın. Ve eğer mümkünse bütün bunları ezber bilgileri takip etmeden, kendinize bir liste hazırlamadan ve harita kullanmadan yapın.

Alaçatı ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın