Paris’te Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

Sadece Fransa’nın değil, tüm dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerinden bir tanesi Paris. Sembolikleşmiş Eyfel Kulesi, önemli müzeleri, renkli caddeleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Paris’te gezilecek birçok önemli yer mevcut. Bu yazımızda Paris gezilecek yerler listesini olabildiğince daraltmaya ve en önemli yerlerden bahsetmeye çalıştık. İşte Paris’te mutlaka gezilmesi gereken 5 yer:

1. Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi olmadan bir Paris seyahati hayal edilemez. Şehrin en önemli sembolü olan Eyfel’i birçok farklı yerden görmek mümkün. Eyfel’in en iyi görüldüğü yerlerin başında Trocadero ve Champ de Mars geliyor.

Eyfel Kulesi’ne çıkmak için ise üç yol mevcut. Biletinizi önceden internetten almak bunlardan en iyisi. Böylece sıra beklemeden ve asansörü kullanarak yukarıya çıkabilirsiniz. Biletinizi alırken kulenin kaçıncı katına çıkacağınıza dikkat edin. Biletler ikinci kata ve en tepeye olmak üzere iki şekilde satılıyor. Eyfel Kulesi içerisinde bulunan restoranlara rezervasyon yaptığınız zaman da yukarı çıkış biletinizi almış oluyorsunuz. Ancak bu durumda restoranın kaçıncı katta olduğuna dikkat etmeyi unutmayın. Eğer bu iki şekilde önceden rezervasyon yapmadıysanız girişte biletinizi alabilir ve bu şekilde de Eyfel’e çıkabilirsiniz.

Paris'te mutlaka gezilmesi gereken 5 yer: Eyfel Kulesi

2. Louvre Müzesi

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Louvre Müzesi Paris’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. İçerisinde Mona Lisa’nın sergilendiği, dışarısındaki cam piramidi ile dikkat çeken Louvre Müzesini kesinlikle dikkatlice gezmelisiniz. Louvre’un dışarısında vakit geçirmek de oldukça keyifli, ancak içerisini ziyaret etmek ihmal edilmemeli. Giriş biletinizi önceden internetten almalısınız, yoksa uzun bir kuyrukta saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Paris'te mutlaka gezilmesi gereken 5 yer: Louvre Müzesi

3. Notre Dame Katedrali

15 Nisan 2019’daki yangın ile çok büyük bir kısmı yandı Notre Dame Katedrali’nin. Şu günlerde restorasyon çalışmaları hala devam ettiği için katedralin içerisine girmek mümkün değil. Ancak 850 yıllık bir tarihe sahip olan Notre Dame Katedrali’ni dışarıdan olsa dahi mutlaka görmelisiniz. 12. yüzyılda inşasına başlanıp 200 yılda yapımı tamamlanan, iki dünya savaşına şahit olmuş Notre Dame mutlaka gezi listenizde olmalı.

Paris'te mutlaka gezilmesi gereken 5 yer: Notre Dame Katedrali

4. Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize hiç kuşkusuz ki Paris’in en bilinen, en çok merak edilen yerlerinden. Şehrin en güzel caddesi olarak gösterilen Şanzelize için dünyanın en güzel caddesi benzetmesi dahi yapılıyor. Günün her saati canlı ve hareketli olan caddede Paris’in en ünlü restoranlarından en çok ziyaret edilen butiklerine kadar birçok farklı yer mevcut.

Şanzelize’nin sonunda bulunan Zafer Takı’nı da mutlaka görmelisiniz. Takın en tepesine kadar çıkarsanız Paris’e tepeden bakabilir, başta Şanzelize Caddesi ve Eyfel Kulesi olmak üzere şehrin önemli yapılarını görebilirsiniz.

 Şanzelize Caddesi
 Zafer Takı

5. Sacré-Coeur Bazilikası

Paris’te mutlaka gezilecek yerler listesinin son adresi ise Sacré-Coeur Bazilikası. Ressamlar Tepesi olarak da bilinen Montmarte Tepesi’nde bulunan Sacré-Coeur Bazilikası tüm şehri gören bir manzaraya sahip. Hem görkemli görünümüyle hem de şahane manzarasıyla dikkat çeken bazilikayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Sacré-Coeur Bazilikası

Bir Cevap Yazın