Belgrad’da Gezilecek Yerler

Balkanlar denilince akla ilk gelen şehirlerden bir tanesi hiç kuşkusuz ki Belgrad. 2-3 gün gibi kısa bir sürede gezilebilecek olan Belgrad, kısa bir hafta sonu tatili için tercih edilebilecek en iyi yerlerden bir tanesi. Belgrad’da gezilecek yerleri bu yazımızda derledik. Şehrin en ünlü yapılarına, müzelerine ve meydanlarına yer verdiğimiz bu listedeki yerleri mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

“Belgrad’a girmek için vize gerekli mi?”, “Belgrad’da nerede kalınır?”, “Belgrad’da ulaşım nasıl?” gibi birçok soruyu cevapladığımız yazımız Belgrad Gezi Rehberi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2-1024x683.jpg

1. Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike)

Belgrad gezilecek yerler listesinin ilk yeri Belgrad’ın tarihi şehir merkezi olarak da bilinen Cumhuriyet Meydanı. Bir yanında Knez Mihailova Caddesi, diğer yanında Skandarlija Bölgesi bulunan bu meydanda gezilecek önemli yerler de mevcut. Sırbistan Ulusal Müzesi, Etnografya Müzesi ve Ulusal Tiyatro Cumhuriyet Meydanı yakınında yer alan yapılardan.

Tarihi 19. yüzyıla dayanan Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasında bulunan Prens Mihailo Anıtı, buranın dikkat çeken yapılarından bir tanesi. Eskiden bu anıt ve Ulusal Tiyatro Binası arasında İstanbul Kapısı adı verilen görkemli bir kapı da bulunmaktaymış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trg1-1024x683.jpg

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın en ünlü caddesi olan Knez Mihailova, şehrin en hareketli yerlerinin başında geliyor. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Kalemegdan’a uzanan cadde üzerinde ünlü restoranlardan küçük kafelere, müzelerden mağazalara birçok farklı yer mevcut. Balkan Mutfağı’nın en ünlü yemeklerini tadabileceğiniz Manufaktura, şehrin en ünlü fırınlarından biri olan Hleb & Kifle, şehrin en önemli modern sanat müzelerinden biri olan Zepter Müzesi burada bulunan yerlerden sadece birkaçı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı knez1-1024x683.jpg

3. Kalemegdan

Belgrad’da mutlaka gezilmesi gereken adreslerden bir tanesi de Kalemegdan. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan Kalemegdan, Sava ve Tuna nehirlerinin kıyılarının birleştiği noktada yer almakta. 2000 yıllık bir tarihe sahip olan bu görkemli yapı farklı dönemlerde birçok farklı millete ev sahipliği yapmış.

Kalemegdan bugün oldukça büyük bir alanı kaplamakta ve içerisinde anıtlar, müzeler ve geniş bir park bulunmakta. Saat Kulesi, Askeri Müze ve St. Petka Kilisesi burada gezilecek önemli yerler arasında.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kalemegdan2-1024x683.jpg

4. Skandarlija Bölgesi

Hiç kuşkusuz ki Skandarlija, Belgrad’ın en hoş ve en keyifli yerlerinden. Tarihi 19. yüzyıla dayanan Skandarlija Bölgesi, bugün bohem yaşam tarzını yansıtan yapısı ile ilgi çekmekte. Günün her saatinde hareketli olan bu bölge, şehrin en ünlü restoranlarına da ev sahipliği yapmakta. Tarihi 1832 yılına dayanan Dva Jelena, buradaki en ünlü restoranların başında geliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-1024x683.jpg

5. Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen adreslerden bir tanesi. Sırbistanlı ünlü bilim insanı Nikola Tesla’nın çalışmalarının sergilendiği Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında Yugoslav Hükümeti tarafından kurulmuş. Müze içerisinde Tesla’ya ait çalışmalar, kitaplar, çizimler ve eşyalar sergilenmekte.

Maalesef ki müzeyi bireysel olarak gezmek mümkün değil. Müzeyi ziyaret etmek için yaklaşık 45 dakika süren rehberli turlara katılmanız gerekmekte. Tur biletinizi müzenin girişinden alabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle son dakikaya bırakmamanızı öneriyoruz, aksi halde yer bulma imkanınız zorlaşacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-kopya-3-1024x683.jpg

6. Aziz Sava Katedrali

Belgrad’da gezilmesi gereken önemli yerlerden bir diğeri de Aziz Sava Katedrali. Görkemli mimarisi ile metrelerce öteden dikkat çeken Aziz Sava Katedrali, en büyük Sırp Ortodoks Kilisesi olarak da bilinmekte. Katedralin iç kısmı da tıpkı mimarisi gibi oldukça ilgi çekmekte. 70 m yüksekliğinde geniş bir kubbeye sahip olan katedral içerisinde Aziz Sava’nın mezarı bulunmakta.

İnşası hala devam eden katedralin yapımına 19. yüzyılda başlanmış. Ancak, dünya savaşları ve Balkanlardaki karışıklıklar nedeniyle Katedral birçok kez zarar görmüş ve yapımı bir türlü tamamlanamamış.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı AZI__Z_SAVA_2-1024x683.jpg

7. Aziz Mark Kilisesi

1931-1940 yılları arasında inşa edilmiş olan Aziz Mark Kilisesi, Taş Meydan’ın başlangıcında bulunmakta. Görkemli mimarisi ile metrelerce öteden görülen kilisenin içerisinde de birçok önemli eser sergilenmekte. Aziz Mark Kilisesi, Aziz Sava Katedrali inşa edilmeden önce şehrin en büyük Sırp Ortodoks Kilisesi olarak da bilinmekteymiş.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-1-1024x683.jpg

8. Taş Meydan (Tašmajdan)

Belgrad’ın ünlü parklarından olan Taş Meydan, şehrin en sakin yerlerinden bir tanesi. Aziz Mark Kilisesi’nin önünden başlayan bu geniş park özellikle yaz ve bahar aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Bugün Taş Meydan’ın altında Belgrad’ın en gizemli yerlerinden olan yeraltı mağaraları bulunmakta. Şu anda bu mağaraları gezme imkanı bulunmuyor, ancak ilerileyen yıllarda buraların ziyarete açılacağı söylenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Tasmajdan-1024x683.jpg

9. Eski Saray (Stari Dvor) ve Yeni Saray (Novi Dvor)

Belgrad’ın iki ünlü kraliyet sarayı olan Eski ve Yeni Saray’lar şehrin ilgi gören yapıları arasında. Sırasıyla 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan bu iki görkemli saray bugün Kralja Milana caddesi üzerinde bulunmakta. Eski Saray ve Yeni Saray arasında bulunan geniş park da Belgrad’ın çokça ziyaret edilen yerlerinden.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yeni_saray-1024x683.jpg

10. Sırbistan Ulusal Müzesi

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sırbistan Ulusal Müzesi içerisinde birçok farklı döneme ait eserler sergilenmekte. Antik, Orta ve Modern çağa ait koleksiyonların bulunduğu müzede kalıcı ve geçici farklı sergiler de bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-kopya-1024x697.jpg

11. Sırbistan Tarihi Müzesi

Sırp tarihine ve kültürüne ait birçok eserin sergilendiği Sırbistan Tarihi Müzesi, tarihe ilgisi olanların mutlaka uğraması gereken bir adres. Farklı dönemlere ait koleksiyonların sergilendiği müzede 35.000 üzerinde eser bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tarihi-müzesi-1024x683.jpg

12. Etnografya Müzesi

Balkanlar’ın en eski müzelerinden biri olan Etnografya Müzesi, Sırp ve Balkan kültürlerini yansıtan en önemli adreslerden bir tanesi. 1901 yılında inşa edilmiş olan müzenin tarihi aslında çok daha eskiye dayanmakta. Şu an Etnoğrafya Müzesi’nde kalıcı ve geçici birçok farklı koleksiyon sergilenmekte.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı i-1024x683.jpg

13. Zepter Müzesi

Knez Mihailova Caddesi’nde bulunan Zepter Müzesi, Belgrad’ın en önemli sanat galerileri arasında gösterilmekte. 150’den fazla sanatçının eserlerinin sergilendiği Zepter Müzesi’nde farklı organizasyonlar da düzenlenmekte. Eğer denk gelirseniz burada düzenenlenen konserlere, seminerlere ya da atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı DSC_0981-1024x683.jpg

14. Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Tarihi 1868 yılına dayanan Belgrad Ulusal Tiyatrosu, şehrin en eski yapılarından bir tanesi. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Ulusal Tiyatro, hem mimarisiyle hem de birçok sanatçıya yer verilen geniş etkinlik takvimiyle yılın her dönemi oldukça ilgi çekmekte. Belgrad’da bulunduğunuz tarihlerde burada düzenlenen bir etkinlik olursa, mutlaka katılmanızı öneriyoruz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ulusal_tiyatro-1024x700.jpg

15. Zemun Bölgesi & Gardoš Kulesi

Şehir merkezinin 6 km uzağında kalan Zemun Bölgesi, 1934 yılında Belgrad’a katılmış olması nedeniyle şehirden oldukça farklı bir yapıya sahip. Geçmişte Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorlukları arasında bir sınır görevi görmüş olan Zemun Bölgesi, bugün Belgrad’ın en sakin yerlerinden biri olarak anılmakta.

Zemun Bölgesi’nde yer alan Gardoš Kulesi, Belgrad’da gezilecek önemli yerler arasında gösterilmekte. 1896 yılında inşa edilmiş olan kule mükemmel bir manzaraya sahip. Aynı zamanda kulenin içerisinde bir galeri de bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-kopya-4-1024x686.jpg

16. Ada Ciganlija

Belgrad’ın deniz kenarı olarak da adlandırılan Ada Ciganliya, özellikle yaz aylarında Belgrad’ın en kalabalık ve en keyifli yerlerinden bir tanesi. Hem turistler hem de Belgrad’da yaşayanlar tarafından sıkça ziyaret edilen bu küçük ada, yüzmek ve rüzgar sörfü gibi aktivitelere katılmak için gidilecek en iyi yerlerin başında geliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-kopya-2-1024x680.jpg

Bir Cevap Yazın