Venedik’te Mutlaka Gezilmesi Gereken 21 Yer

Kendine özgü coğrafyası, kültürü ve tarihiyle ilgi çeken Venedik dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan şehirlerden bir tanesi. Toplam 118 küçük adadan oluşan Venedik’in en ilgi çeken noktası şüphesiz ki sonsuz kanalları. Bugün Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Unesco tarafından korunan Venedik, derin bir tarihi birikime sahip olması sebebiyle birçok önemli yapıya ve müzeye ev sahipliği yapmakta.

Venedik, Couple Coffee Joy

Bu yazımızda Venedik’te mutlaka gezilmeli dediğimiz adresleri listeledik. İşte Venedik’te gezilecek 21 yer:

1. Canal Grande

Venedik’in tam ortasından geçen Büyük Kanal, şehrin en ilgi çeken noktalarından bir tanesi. Büyük Kanal’ı izlemenin en iyi yollarından biri kanal turuna çıkmak. Kanal turu yapmak için gondola binebilir ya da tren garının karşısından kalkan 1 numaralı vaporettoyu kullanabilirsiniz. Eğer kanal turuna çıkmaya vaktiniz yoksa, Büyük Kanal’ın en iyi görüldüğü yer olan Rialto Köprüsüne gidebilirsiniz.

Venedik, Couple Coffee Joy

2. Ponte di Rialto

San Marco ve San Polo bölgelerini bağlayan Ponte di Rialto, Venedik’in en ünlü köprüsü olarak adlandırılmakta. Görkemli mimarisiyle ilgi çeken ve Venedik’teki başka hiçbir köprüye benzemeyen Ponte di Rialto, 16. yüzyılda Antonio de Ponte tarafından tasarlanmış. Rialto’nun iki tarafından da Büyük Kanal gözükmekte. Köprünün iç kısmında yer alan küçük dükkanlar ise şehirde alışveriş yapılabilecek iyi yerler arasında.

Rialto Köprüsü, Venedik, Couple Coffee Joy

3. Piazza San Marco

Venedik’in en ünlü meydanı olarak adlandırılan Piazza San Marco, şehrin en hareketli noktalarının başında geliyor. Meydan geçmişte önemli bir siyasi ve dini merkez olarak kullanılırmış. Bugün ise Venedik’te gezilecek birçok tarihi yer San Marco Meydanı etrafında toplanmış durumda. San Marco Bazilikası, Correr Müzesi, Torre dell Oralagio ve Dükler Sarayı San Marco Meydanı yakında yer alan tarihi yapılardan sadece birkaçı. Hem gezilecek yerleriyle hem de hareketli şehir hayatıyla ünlenmiş olan Piazza San Marco, Venedik gezisinde mutlaka uğranılması gereken bir adres.

San Marco Meydanı, Venedik, Couple Coffee Joy

4. Basilica di San Marco

San Marco Meydanı’nda en dikkat çeken yapılardan biri olan San Marco Bazilikası, Venedik gezi rehberinin olmazsa olmazlarından. San Marco Bazilikası, inşa edildiği günden beri İtalya’nın en önemli kiliseleri arasında gösterilmekte. Bazilika ilk olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş ve 10. yüzyılda çıkan bir yangın sonucunda tamamen yıkılmış. Daha sonra yeniden inşa edilmiş olan ikinci yapı ise daha görkemli bir bazilika inşa edilmesi isteğiyle bilinçli olarak yıkılmış. Bunun üzerine üçüncü ve görkemli bir bazilikanın inşasına başlanmış. 11. yüzyılda yapımı tamamlanan San Marco Bazilikası, yıllar içinde çeşitli restorasyonlardan geçerek bugünkü halini almış.

San Marco Bazilikası, Venedik, Couple Coffee Joy

5. Campanile di San Marco

Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı’nda bulunan tarihi yapılardan bir diğeri. 9. yüzyılda inşa edilmiş olan Çan Kulesi, tarihi boyunca birçok zarar ve restorasyonla karşı karşıya kalmış ve birçok kez yenilenmesinin bir sonucu olarak 1902 yılında tamamen yıkılmış. 1912 yılında ise kule aslında uygun olarak tekrar edilmiş. Bugün Venedik’in en görkemli manzaralarından birine ev sahipliği yapan Çan Kulesi, 99 metre yüksekliğe sahip.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi, Venedik, Couple Coffee Joy

6. Palazzo Ducale

9. yüzyılda inşa edilmiş olan Dükler Sarayı, geçmişte Venedik’in siyasi ve idari merkezi olarak kullanılırmış. Gotik mimari etkisinin görüldüğü bu saray, bugün şehrin en görkemli yapılarından biri olarak bilinmekte. Dükler Sarayı’nın içini gezmek için San Marco’daki müzelerin ortak bileti olan “St. Mark’s Square Museums Ticket” edinebilir ve bu şekilde bütün müzelere ortak bir bilet ile girebilirsiniz.

Dükler Sarayı, Venedik, Couple Coffee Joy

7. Ponte dei Sospiri

1602 yılında inşa edilmiş olan Ahlar Köprüsü, Dükler Sarayı’nı 16. yüzyıla ait bir hapishaneye bağlamakta. Geçmişte mahkumların mahkemeye götürülmesi için kullanılan bu köprü, bugün Venedik’in en ünlü yapılarından bir tanesi.

Ponte dei Sospiri, Venedik, Couple Coffee Joy

8. Museo Correr

Venedik’in tarihini, kültürünü ve sanatını yansıtan en iyi müzelerin başında gelen Museo Correr, San Marco Meydanın’da bulunmakta. Müzede Venedik tarihine ilişkin belgeler, şehrin eski yıllarına ait eşyalar, Venedikli sanatçıların çalışmaları gibi birçok farklı eser sergilenmekte.

Museo Correr, Venedik, Couple Coffee Joy

9. Museo Archeologico Nazionale di Venezia

San Marco’da bulunan Venedik Ulusal Arkeoloji Müzesi, antik dönemden kalma önemli eserlere ev sahipliği yapmakta. Antik Roma ve Antik Yunan’dan kalma eski paralar, heykeller ve antikalar müzede sergilenen eserler arasında. Farklı koleksiyonların bulunduğu müzede Correr Müzesi’nden gelen arkeolojik eserler de sergilenmekte.

This image has an empty alt attribute; its file name is Ekran-Resmi-2018-12-07-14.15.44-1024x640.png

10. Torre dell Orologio

Mimari yapısıyla oldukça ilgi çeken Torre dell Orologio, 15. yüzyılda inşa edilmiş. Geçmişte Venedik’in gücünü simgeleyen önemli yapılar arasında gösterilen saat kulesi, bugün şehrin sembollerinden biri olarak adlandırılmakta. Saat kulesini dıştan görmek yerine içerisini gezmek isterseniz, görevliler tarafından düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz.

Torre dell Orologio, Venedik, Couple Coffee Joy

11. Rialto Pazarları

San Polo Bölgesi’nde, Rialto Köprüsünün bitiminde kurulan Rialto Pazarları hem Venedik halkı hem de gezginler tarafından çokça ziyaret edilmekte. Şehirde meyve, sebze ve balık alınabilecek en iyi yerlerin başında gelen Rialto Pazarları’nın tarihi 11. yüzyıla dayanmakta.

Rialto Pazarları, Venedik, Couple Coffee Joy

12. Gallerie dell’Academia

Venedik’in en önemli sanat galerilerinden biri olan Gallerie dell’Academia’nın tarihi 18. yüzyıla dayanmakta. 1750 yılında bir sanat okulu olarak faaliyet göstermeye başlamış olan Galleria dell’Academia 1807’de Napolyon’un emri üzerine oldukça geniş bir galeriye çevrilmiş. 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan Venedik sanatının en önemli eserlerinin sergilendiği galeride birçok önemli sanatçıya ait eserler bulunmakta. Bellini, Titian ve Tintoretto bu sanatçılardan sadece birkaçı.

Galleria dell'Accademia, Venedik, Couple Coffee Joy

13. Basilica di Santa Maria della Salute

Büyük Kanal’ın girişinde yer alan Santa Maria della Salute Bazilikası, Venedik’in veba salgınından kurtulması üzerine inşa edilmiş. Tarihi 17. yüzyıla dayanan bu görkemli bazilika, şehrin önemli sembollerinden biri olarak bilinmekte.

Santa Maria della Salute Bazilikası, Venedik, Couple Coffee Joy

14. La Fenice

Venedik’in en görkemli tiyatro binası olarak nitelendirilen La Fenice, hem tarihiyle hem de mimari yapısıyla oldukça ilgi çekmekte. 1792 yılında hizmete açılmış olan La Fenice, geçmişte Bellini ve Donizetti gibi önemli sanatçıları da ağırlamış. 1989 yılında büyük bir yangından zarar görmüş olan tarihi tiyatro binası restorasyon çalışmalarından sonra 2004 yılında tekrar hizmete açılmış. Venedik’e gitmeden önce La Fenice etkinlik takvimine mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Bizce burada sergilenen bir gösteriye katılmak şehir de yapılabilecek en güzel şeylerin başında geliyor.

La Fenice, Venedik, Couple Coffee Joy

15. Ca’d’Oro

Giorgio Franchetti’ye ait sanat koleksiyonunun sergilendiği Ca’d’Oro, Büyük Kanal’ın en görkemli yapılarından biri olarak gösterilen “Altın Ev” isimli sarayda yer almakta. 15. yüzyılda tasarlanmış olan bu saray, gotik mimari etkisinde inşa edilmiş ve altın işlemeli detayları sebebiyle Altın Ev olarak adlandırılmış. Bugün Venedik’in en önemli müzelerinden birine ev sahipliği yapan sarayın birinci katında Rönesans heykellerine, ikinci katında ise koleksiyonun önemli parçaları olarak nitelendirilen eserlere yer verilmiş.

Ca’d’Oro, Venedik, Couple Coffee Joy

16. Ca’Rezzanico

18. yüzyıl Venedik’ine ait eserlerin sergilendiği Ca’Rezzanico, Büyük Kanal üzerinde bulunan tarihi bir saray içerisinde yer almakta. Müzenin birinci katında çeşitli resimler, heykeller, ve 18. yüzyıla ait eşyalar sergileniyor. İkinci ve Üçüncü katlarda ise önemli sanatçılara ait eserlere ve koleksiyonlara yer verilmiş.

Ca'Rezzonico, Venedik, Couple Coffee Joy

17. Peggy Guggenheim Koleksiyonu

20. yüzyılın en önemli koleksiyoncularından biri olarak bilinen Peggy Guggengeim’a ait koleksiyon, Büyük Kanal’da bulunan Palazzo Venier de Leoni’de sergilenmekte. Geçmişte Peggy Guggengeim’ın yaşadığı bu saray, 18. yüzyılda Boschetti tarafından tasarlanmış. Bu tarihi saray içerisinde sergilenen Peggy Guggenheim Koleksiyonu’nda içlerinde Picasso ve Salvador Dali’nin de bulunduğu, 200’den fazla sanatçının eseri mevcut.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Venedik, Couple Coffee Joy

18. Chiesa di Santa Maria dei Miracoli

Venedik’in en önemli yapılarından biri olan Santa Maria dei Miracoli Kilisesi 1481-1489 yılları arasında inşa edilmiş. Pietra Lombardo tarafından tasarlanmış olan kilisede Rönesans mimarisi etkisi görülmekte.

Santa Maria dei Miracoli Kilisesi, Venedik, Couple Coffee Joy

19. Murano Adası

Cam işçiliği ve sakin yapısıyla ilgi çeken Murano Adası, Venedik’te mutlaka gezilmesi gereken bir adres. Venedik şehir merkezinden vaporetto ile ulaşabileceğiniz Murano’yu gezmek için bir-iki saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Murano, Venedik, Couple Coffee Joy

20. Burano Adası

Murano’nun biraz ilerisinde yer alan Burano, rengarenk evlerle dolu oldukça şirin bir ada. Özellikle ara sokaklarında sessizliğin hakim olduğu bu adada neredeyse her renkte ev bulmak mümkün. Burano’ya ulaşmak için Venedik şehir merkezinden ya da Murano’dan vaporettoya binebilirsiniz.

Burano, Venedik, Couple Coffee Joy

21. Torcello Adası

Venedik’te gezilmesi gereken bir diğer adres ise Torcello. Burano’nun oldukça yakınında bulunan bu ada Murano ve Burano’ya kıyasla oldukça küçük. Gezmenin yaklaşık bir saatinizi alacağı Torcello’da ortaçağdan kalma birçok eser mevcut. Torcello’ya ulaşmak için Venedik, Murano ya da Burano’dan kalkan vaporettolara binebilirsiniz.

Torcello, Venedik, Couple Coffee Joy

Bir Cevap Yazın